Suvises kirikuvalves olnud inimeste tänusündmus.  Foto: Anti Toplaan
Juba aastaid kestnud Teeliste kiriku raames on kogudused, kes on end märkinud antud projektis osalejateks, andnud lubaduse hoida oma kodukiriku ukse avatuna juuni algusest augusti lõpuni. On kirikuid ja kogudusi, mis asuvad suurematest keskustest eemal ja  kus inimesi käib vähem. Nendes pühakodades võib olla, nii, et kohalikud inimesed teevad hommikul kiriku ukse lahti ja panevad õhtul kinni, kuid suuremates asulates ja linnades peab olema keegi, kes on valmis hoone lahtioleku ajal ka ise kirikus viibima ning vajadusel vastama teeliste kõige erinevamatele küsimustele.

Mõnedes kirikutes käib suve jooksul mõnisada inimest, aga on kohti, kus käib ka mitmeid tuhandeid külastajaid. Kõige enam inimesi käib nendes kirikutes mis jäävad turismimarsruutide teele ja kuhu giidid hea meelega viivad ka oma turismigrupid. Viimastes n kujunenud tavaks, et iga külastaja toetab oma külastusega kirikut väikese annetusega, millega kaetakse tavaliselt kiriku lahtiolekuga seotud kulud.
See on ka mõistetav, kuna kogudused peavad oma hooneid ja vara majandama iseseisvalt ning suuresti peegeldab kirikute seisukord ka kohaliku kogukonna ja koguduse suutlikkust reeglina piirkonna suurima ja vanima hoone korrashoiul.
Eesti maakonnalinnades asuvad pühakojad jäävad nende kahe näite vahele, kus kogudus korraldab reeglina vabatahtlikkuse alusel kirikuvalve, aga igalt kirikusse tulijalt ei eeldata kindlast nn. külastusmaksu. Küll on võimalik annetada kiriku korjanduskasti või mõnes paigas ka elektrooniliste vahendite kaasabil.

Kõigi nende näidete puhul on oluline see, et kirikud oleksid avatud ja puhtad ning külastajaid tervitaksid sõbralikud ja abivalmis inimesed. Kuressaare Laurentiuse koguduses on selliseid vabatahtlikke teismetes, kellest vähem või rohkem on veetnud suvekuudel kirikus paarist tunnist kuni mitme nädalani. Kuna antud kirikus märgitakse üles ka külastajate arvud saab öelda, et kolme suvekuu jooksul on jumalateenistuste ja muude sündmuse välisel ajal teisipäevast laupäevani on kiriku külastajaid olnud kokku 2385 inimest.

Suur tänu kõigile vabatahtlikele ja tere tulemast nende hulka ka järgmisel hooajal mil kirik avatakse nädala sees alates 1 juunist.