Juhan Kilumets Tallinna Toomkiriku tornis kõrge tunnustuse pälvinud torni renoveerimistööde käigus.                                              Foto: Juhan Kilumets
Eeloleval pühapäeval, ehk Palmipuudepühal 24. märtsil kl 13.00 Kuressaare koguduse maja saalis algava kirikukohvilaua külaliseks on kunstiajaloolane Juhan Kilumets.
Koguduse õpetaja Anti Toplaan tõdes, et kui eelolevat kohtumist sai Juhaniga üle kinnitatud, üllatas ta vaimulikku sõnumiga, et käesoleval aastal tähistavad Laurentiuse kiriku tornikellad 100. juubelit.

Eesti kirikukellade ajalugu uurinud Juhan Kilumetsa sõnul oleksid need kellad jäänud sündimata, kui poleks olnud Esimese maailmasõja aegset kellade evakueerimist 1915. aasta augustis. Aktsioon, mis viis ära peaaegu kõik Saaremaa kirikukellad, on kõige massilisem kellade „ränne“ meie ajaloos.
Eeloleval pühapäeval otsime koos külalisega vastuseid küsimustele:
Miks kellad ära viidi? Kui kaua kestis ja millega lõppes see „vaikiv ajastu“? Kas midagi sarnast on juhtunud ka mujal ja muudel aegadel?