Koguduse kooli hooaja lõpetamisel osalejad.                 Foto: Anti Toplaan
Nelipüha eelsel soojal suveõhtul kogunesid Püha kiriku juurde kahe koguduse väikerühmade esindajad Kuressaare ja Püha kogudustest, et olla ühises osadusest ja tähistada sügis-talvise koguduse kooli õppeaasta lõppu. Rühmad kogunevad tavaliselt, kas igal nädalal või üle kahe nädala koguduste ruumides viies erinevas grupis, kus on alati kohal ka, kas siis vaimulik või vabatahtlik grupijuht.

Kuna mitu aastat on ühisele koosviibimisele eelnenud väike jalutuskäik Saaremaa looduses, otsustati tänavu osalejatele jõukohane rännak, solidaarsusest pühendada täna toimuva Muuseumi öö egiidi all.
Kuna Püha koguduse senini kõige kauem ehk 55 aastat teeninud Heinrich Eduard Gahlbaecki hiljem Peterburis elanud poeg, arhitekti ja kunstiõpetaja Johannes Gahlnbäck (1855–1934), käis korduvalt kodusaarel Püha ja Anseküla kihelkonnas, aga ka Hiiumaal, Kihnus, Ruhnus ning Lääne-Eestis, kogudes hulgaliselt esemeid, sai osa sellest kogust Eesti Rahva muuseumi etnograafilise kogu alus.

Tänase Püha küla Mäe talu peremees Matti Mägi on kogunud oma renoveeritud ajaloolise talu aita, hulgaliselt talus, enama kui saja aasta jooksul kasutusel olnud tööriistu ja esemeid. Kõige vanem ese on ilmselt sama taluõue kaevatöödel leitud odaots kuni nõukogude aegse ateismiõpikuni, sekka hulk pere ajalooga seotud fotod. Nii mõnega tööriista puhul tuli ka kogenumatel huvilistel tükk aega nende algset otstarvet mõistatada.
Samast talust sirgunud koduloo huviline Krista Mägi tutvustas pärast lühikest jalutuskäiku Püha vana kalmistut, mida kogudus eksponeerib kui kalmistu-muuseumi. Nõukogude ajal rüüstatud ja lõhutud rahupaiga viimased matused peetud 20 sajandi alguses, kuid kalmistupüha peeti seal veel kuni II Maailmasõja puhkemiseni.

Kalmistul puhkavad muuhulgas ka eelpoolnimetatud Heinrich Eduard Gahlbaeck aga ka tema eelkäija ja Püha kogudust 48 aastat teeninud, esimese matemaatikaõpiku autorina tuntud pastor Peter Heinrich von Frey.
Ühist koosviibimist Püha Tõllakuuris ilmestasid Tiit Tilga kitarri saatel lauldud ühislaulud, millest korduvalt Lauldi omamoodi Püha hümniks kujunenud Pekka Simojoki laulu "Püha puudutus" .

Osalejad tutvusid ka Püha koguduse ruumides eskponeeritud Reformatsioon 500 näitusega, millega saab kohapeal uudistada juba homme toimuva Nelipüha jumalateenistuse järgselt toimuvas kohvilauas.
Koguduse väikerühmad ehk koguduse kool alustab oma uut hooaega taas oktoobri esimesest nädalast. Oma osaemissoovist võib anda märku koguduse vaimulikele või koguduse e-posti aadressi vahendusel.