Koguduse kaastöölised tänuüritusel Kuressaares         Foto: Anti Toplaan
Kolmekuningapäeva eel kogunesid, vaatamata külmakraadidele ja üha tihenevale lumesajule, Kuressaare Laurentise koguduse töötegijad ja vabatahtlikud, et veeta, pärast tihedat jõuluaega ja aastavahetust, üks talveõhtu ühises pidulikus lauaosaduses, kuhu mahtus palju muusikat, ühiselt laulmist ja kaalukaid sõnu.
Tänan südamest lõppenud aasta eest kõiki koguduse toetajaid, abilisi ja sõpru, kellele on antud võimalus teenida oma oskuste ja andidega teda, kelles peituvad kõik tarkuse ja tunnetuse aarded.

Alanud aasta saab olema varasemast erinev, muuhulgas selles, et Kuressaare kirikust saab alates 23. aprillist, mis Tallinna Toomkirikus seatakse ametisse uued EELK piiskopid, Lääne-Eesti piiskopi asukoha ehk katedraalkirik. Koguduse ja piirkonna elu saab see lähiaastatel mõjutama laiema koostöös teiste kogudustega, rahvusvahelisel tasandil, oikumeenias kui suhetes piirkondlike omavalitsustega.
Kuressaare Laurentiuse kirikus seatakse uus piiskop ametisse Taevaminemispühal 9. mail kl. 12.00.

EELK Kirikukogu valis, 28. novembril 2023 aasta Tallinnas, kolm uut piiskoppi kellest, Anti Toplaanele on peapiiskopi poolt antud ülesanne vastutada peapiiskopi abipiiskopina ajaloolise Saare-Lääne piiskopkonna piirides. Lääne-Eesti piiskopi ametisse seadmine on esimene luterliku reformatsiooni järgne piiskopi ametisse seadmine Saaremaal.

Ajalooline Saare-Lääne piiskopkond, mis oli ühtlasi hiliskeskaegne vürstiriik, lõpetas oma eksistentsi, kui Taani kuninga vend Hertsog Magnus vabastas 9. mail 1572 aastal Kuressaares Toomkapiitli liikmed, vasallid ja muud alamad enda ees kuulekusvandest ja lahkus Saaremaalt.

Ajaloo seisukohalt on märkimisväärne, et täpselt 452 aastat pärast Lääne-Saare piiskopkonna tegevuse lõppu, alustab samas piirkonnas tegevust uus piiskop, seda küll piirkondliku piiskopina ühe peapiiskopkonna raames.

Piiskop electuse Anti Toplaane  piiskopivapp. Vapi kujunduse autor: heraldik Priit Herodes