Juuniküüditamise 80. aastapäeva eel meenutatakse seda kurba tähtpäeva Jumalateenistusega 13. juunil kell 11.00 Kuressaare kirikus.

Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaal

Kell 13.00 on koguduse maja saalis kirikukohvilaua külaline Saima Pildre, kes kaheaastasena 1941. aasta 14. juunil perega oma Kärla kodust Siberisse küüditati.

Tema pealehakkamine ja eesmärgikindlus avaldasid muljet juba lapseeas. Kui Saima oli 8-aastane, tuli ta üksinda Siberist tagasi koju. Tema ema oli sunnitud veel kümneks aastaks külmale maale jääma.

1963. aastast on sitke saare naise elutöö kulgenud arvude keskel. Ta on olnud pearaamatupidaja suurtes töökollektiivides, nagu teeninduskombinaat Saare, Saaremaa liha- ja piimatootmiskoondis, rääkimata väiksematest ettevõtetest.

Aktiivse Memento liikmena on ta aidanud korraldada küüditamise aastapäevadel mälestusüritusi ja meenutanud Siberi aastaid.

Möödunud aastal võttis ta vastu Vabaduse Tammepärja aumärgi represseeritute mälestuste hoidmise ja tutvustamise eest. Varem on teda autasustatud Memento teeneteristiga. Küüditamise 70. aastapäeval kutsus president Toomas-Hendrik Ilves Saima Pildre Kadrioru lossi vastuvõtule.

Saima on kahe poja ema, kahe pojapoja vanaema ja pojapojapoja vanavanaema.