Ilm 22: 16-17 Mina, Jeesus, saadan oma ingli seda teile tunnistama koguduste jaoks. Mina olen Taaveti juur ja sugu, särav koidutäht.” Vaim ja mõrsja ütlevad: „Tule!” Ja see, kes kuuleb, öelgu: „Tule!” Ja januneja tulgu! Kes tahab, võtku eluvett ilma tasuta!

Pereansambel "Eluallikas" Kuressaare kirikus 15.01.2023    Foto: A. Toplaan

Tänase pühapäev pühakirjalugemistes, kus Jeesus ilmutab oma jumalikku väge, on keskseteks sõnadeks «janu» ja «vesi». Nii, nagu apostel Paulus samastab Kristuse tolle kaljuga, millest Iisraeli rahvas kõrbes jõi (1Kr 10:4), nii näitab ka Evangeelium Jeesusest ja samaaria naisest Sühhari kaevul, et tõeline eluvee allikas on Kristus, kes jagab kõigile, kes Tema ette kummarduvad, igavesse ellu voolavat vett. Jeesus Kristus on kogu maailma Õnnistegija, kes tahab muuta ja uuendada inimeste elu – mitte ainult siin maailmas, vaid igaveseks. Sellest elavast ja elavakstegevast veest osasaamine toimub ristimise ja usu kaudu.

Minu telefonis on üks mobiilirakendus mida ma ei ole aastaid kasutanud. Huvi pärast käivitasin selle paari päeva eest kus mulle pakuti personaalselt treeningprogrammi, mille käivitamiseks oli vaja sisestada andmed mis puudutasin minu arvatavat kehalist aktiivsust ja toitumist. Muuhulgas küsiti minu arvamust vee tarbimise kohta. Sisestasin arvamuse, et tarbin puhast vett umbes 3 klaasi mis teeb vesi üle liitri ööpäevas. Oma suureks imestuseks sain teada, et minu puhul peaksin kasutama vett poole rohkem, ehk 2,5 liitrit päevas. See pani mind laiemalt mõtlema, et on asju mida me vajame enam kuigi arvame, et meile piisab ja teisi asju mida kasutame või laseme oma ellu on meile head, kuid tegelikult on need meile kahjulikud. Kui see on nii meie toitumise ja elulaadiga on see see veelgi enam sellega, millega me toidame ehk täidame oma vaimu ja elu.

Nägija Johannes kirjeldab nägemuses uut Jeruusalemma ja ütleb, et Jumala ja Talle troonist sai alguse eluvee jõgi mis oli särav nagu mägikristall. „Ja januneja tulgu! Kes tahab, võtku eluvett ilma tasuta!“. Need, kes janunevad“ tähendab neid, kes on mõistnud eluvee vajalikkust, vee mis voolab pääste allikaist (Js 12:3).

Miks on kujutatud paljude kirikute altarimaalidel Jeesuse kannatust Kolgata mäel? Tema, kes ise on eluallikas pidi kannatama häbi ja valu. Seda on rohkem kui me suudame mõista. Miks me tuleme ja põlvitame kogudusena selle risti alla kus rippus Issand Kristus. Taevasesse Jeruusalemma ei ole võimalik pääseda muidu kui sa ei pese oma riideid ehk oma südant ja elu selles puhastavas allikast, mis avaneb risti juures Kolgatal. Kui sa tunned seda janu, võid sa selle saada ilma tingimusteta. See on sulle mõeldud ilma hinnata, nagu ütleb ka prohvet Jesaja.

Vesi sümboliseerib ühelt poolt Püha Vaimu, teisalt aga ka Jumala sõna. Püha Vaim teeb oma tööd Jumala sõna kaudu.  Jumala Sõna toob elu kõikjale nagu vesi põuasele maale. Seega kutse tulla ja juua eluvett tähendab kutset võtta vastu Jumala sõna Jeesusest Kristusest. Jeesus hüüdis kord valju häälega: „Kellel on janu see tulgu minu juurde ja joogu, kes usub minusse nagu ütleb kiri, selle ihust voolavad elava vee jõed“ (Joh 7:38)..“ See on janusele mõeldud vesi, see toob nõrkejale elu. Ja mis kõige olulisem, seda pakutakse igaühele, kes soovib seda saada.

Uus Jeruusalemm kujutab sihile jõudnud kristlikku kogudust. Aga ka alles teel oleva koguduse keskel voolab elutoov vesi. Kõikjal kus võetakse vastu evangeeliumi Jeesusest Kristusest, antakse edasi igavest elu. Sa võid juua sellest nii palju kui soovid. Sa tohid uskuda kõigi oma pattude andeksandmist tänu Jeesusele Kristusele. See vesi voolab ristimise allikas, armulaua karikas ja selles Sõnas mis kastab nii maad kui inimese hinge, muutes selle viljakandvaks maaks.