Briljant- ja kuldpulmapaaride õnnitlemine                 Foto: Valmar Voolaid
Jaanipäeva eelselt olid Kuressaare Laurentiuse kirikusse, koostöös koguduse ja Saaremaa vallaga, palutud kuld- ja briljantpulmapaarid, kes tähistavad tänavu kas 60. või 50. abiellumise aastapäeva.
Pidulikul sündmusel osalesid Saaremaa valla volikogu esimees Jaanus Tamkivi ja Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk. Musitseerisid organist Rita Naaber ning Kristi ja Karlis Saar viiulil ja orelil. Kohale oli tulnud 4 briljant ja 19 kuldpulmapaari koos pereliikmetega.
Oma sõnavõtus rääkisin abielust kui mehe ja naise vahelist liidust, mida iseloomustab vaime ja füüsiline ühtsus, mille mõtteks ja sihiks on ühine elu ja töö. Selles on Jumala poolt antud tõotuse järgi laste sündimine, mida tuleb mõista õnnistusena.
Abielu on kõige paremini võrreldav liiduga, mille Jumal sõlmis oma rahvaga. Abielu loob kaitsva varju lastele ja perekonnale ning kogu rahva elukorraldusele. Abielu võib võrrelda ka lepinguga, mille inimene valib vabatahtlikult, võttes endale seejärel kohustusi. Nii sünnib abielu osapoolte vahel ideaalis eluaegne liit, mis ei ole ajutine, ega ükskõik milline juhuslikult sündinud kooslus.
Abielu mõistetakse Uuest Testamendis ka saladusena millest kõneleb apostel Paulus kirjas Efesose kogudusele:
Kes oma naist armastab, armastab iseennast. Keegi pole ju kunagi vihanud iseenese ihu, vastupidi, ta toidab ja hellitab seda nii nagu Kristus kogudust, sest me oleme tema ihu liikmed. „Seepärast jätab mees maha oma isa ja ema ning hoiab oma naise poole, ja need kaks saavad üheks.” See saladus on suur: ma räägin Kristusest ja kogudusest. (5: 29-32)
Briljant ja kuldpulmapaaride õnnitlemine on Kuressaare kirikus toimunud alates 2014 aastast.