Kõne Tartu rahu aastapäeval Kuressaares                    Foto: Tõnu Veldre
Küünlapäeva evangeelium toob meieni loo Siimeonist, kes oli õiglane ja vaga ning ootas Iisraeli lohutust. Issanda Vaim oli talle ennustanud, et ta ei sure enne, kui ta on näinud Issanda Messiat. Ta tuli Vaimu ajel pühakotta. Ja kui vanemad tõid sinna lapse Jeesuse, siis ta võttis tema sülle, ülistas Jumalat ja ütles: „Issand, nüüd sa lased oma sulasel lahkuda rahus oma ütlust mööda, sest mu silmad on näinud sinu päästet, mille sa oled valmistanud kõigi rahvaste silme ees: valgust, mis on ilmutuseks paganaile, ja kirkust sinu rahvale Iisraelile.” Lk 2:22-33

Tartu Rahu sõlmimise tuntuimal fotol allkirjastab, laual põleva küünla valgel, Eesti Vabariigi rahusaatkonna esimees Jaan Poska Eesti - Vene rahulepingu 2. veebruaril 1920. aastal. Sama aasta 7. märtsil kutsutakse ta ajast igavikku. Nii nagu omal ajal vaga Siimeon sai oma silmaga näha Issanda Messia sündi, kujunes Jaan Poska kui Eesti esimese välisministri elu kõige olulisemaks ülesandeks rahuläbirääkimiste pidamine ja rahulepingu sõlmimine, mille järel võis ta vaga Siimeoni kombel öelda: „Issand, nüüd sa lased oma sulasel lahkuda rahus oma ütlust mööda.“

Meie iseseisvuse jaoks oluliste tähtpäevade ja isikute meenutamine ja mälestamine on meie rahva jaoks tähtis, kuid nende tähendust ja rolli toimunud sündmuste jadas, oskame me hinnata alles pärast nende toimumist. Mitmed nende sündmustega seotud nimed on meile ajaloost tuttavad, kuid veel rohkem on neid, kelle elu hinnaga saavutati vabadus Eesti Vabadussõjas või kinnistatakse iseseisvus Ukraina rahva võitluses, keda me nimepidi ei tunne.
Me peame endalt küsima, kus viibime käimasolevate sündmuste ahelas meie ise ja millisena näeme oma ülesannet. Kas oleksime valmis seisma oma rahva vabaduse eest võitlejate, võimestajate või võimaldajatena?

Oluline on mõista, et see mida me teeme või õpime praegu, on mitte ainult meie endi, vaid ka meie kodu, kogukonna ja rahva tulevaste oluliste hetkede teenistuses. Igaühel meist on selles oma ülesanne, mida suudame täita üksnes tema läbi, kes on öelnud: „Valgus on veel pisut aega teie seas. Käige, kuni teil valgus on, et teid ei tabaks pimedus. Kes käib pimeduses, ei tea, kuhu ta läheb. Jh 12: 35
Issand Jumal, Sina läkitasid maailma oma Poja valguseks paganaile ja kirkuseks oma rahvale Iisraelile. Anna ka meile näha oma valgust, nii et näeksime Jeesuses Kristuses Sinu armu ja tõde. Aita meil Tema läbi võitu saada pimeduse vägede üle, päästa meid kõigest kurjast. Anna neile, kes on andnud oma elu teenides isamaad, oma armu ja ligiolu valgust Jeesuse Kristuse, meie Issanda läbi.